Разлика помеѓу преработките на „Трка околу Полска 2014“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| unit = км
| time = 30ч 16' 18"
| speed = 25.,679
| first = [[Рафал Мајка]]
| first_nat = Полска
'''Трка околу Полска 2014''' — 71. издание на велосипедската [[етапна трка]] [[Трка околу Полска]]. Започнала на 3 август 2014 година во [[Гдањск]], а завршила на 9 август 2014 година во [[Краков]], по седум одржани етапи, вклучувајќи и еден [[индивидуален хронометар]] на завршната етапа, возен низ улиците на Краков. Претставувала дваесетта трка во сезоната на [[Светска турнеја UCI 2014|Светската турнеја]].
 
Трката била освоена од Полјакот [[Рафал Мајка]] од екипата {{ct|TST}} со 8 и 22 секунди разлика пред Шпанците [[Јон Изагире]] и [[Бењат Инчаусти]], соодветно.<ref>{{нмс|title=Трка околу Полска: Мајка ја обезбеди победата на трката|url=http://www.cyclingnews.com/races/tour-de-pologne-2014/stage-7/results|work=Cycling News|publisher=Future Publishing|date=9 август 2014|accessdate=10 август 2014}}</ref>
 
== Распоред ==