Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008“

нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''ФудбалскатаПрвата сезонафудбалска лига на Македонија 2007/2008''' билабило шеснаесеттото16. поиздание ред фудбалско првенство вона [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Шампион во таа сезона бил [[ФК Работнички|Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони]]. Второто место го освоил [[ФК Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[Лига Европа|УЕФА Купот]], а третото место, место коешто порано водело во [[Интертото куп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер]] со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница]].
 
== Унапредување и отпаѓање ==
{|style="border:0;width:69%;"
|-style="vertical-align:top;"
|
; На почетокот на сезоната 2007/08
Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2006/07
* [[ФК Милано Куманово|Милано]] (Шампион)
* [[ФК Цементарница|Цементарница 55]] (Второ место)
Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2007/08
* [[ФК Брегалница Штип|Брегалница Штип]] (11ти)
* [[ФК Влазрими|Влазрими Кичево]] (12ти)
|
; На крајот на сезоната 2007/08
Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2007/08
* [[ФК Турново|Турново]] (Шампион)
* [[ФК Металург Скопје|Металург]] (Второ место)
Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2008/09
* [[ФК Шкендија|Шкендија 79]] (11ти)
* [[ФК Цементарница|Цементарница 55]] (12ти)
|}
== Конечна табела ==
Ова е конечната табела на шампионатот со можност за сортирање по колона.