Разлика помеѓу преработките на „Доменико Чели“

Одземени 27 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Доменико Чели''' (роден на {{роден на|18|јануари|1973}} во Бари) е Италијанци|италијан...)
 
с
'''Доменико Чели''' (роден на {{роден на|18|јануари|1973}} во [[Бари]]) е [[Италијанци|италијански]] [[фудбал]]ски судија.
 
Дебитирал во [[Серија А]] на [[3 декември]] [[2006]] во натпреварот [[ФК Торино|Торино]]-[[ФК Емполи|Емполи]]. Првиот црвен картон му го покажал на аргентинецот [[Ернан Делафјоре]] од Торино во натпреварот против [[ФК Рома|Рома]].<ref>[http://www.corrieredellosport.it/Notizie/Calcio/28101/Roma-Torino,+Celi+ammette+l'errore Roma-Torino, Celi ammette l'errore]{{collegamento interrotto}}</ref> Интересно е тоа што првиот тренер кој Чели го исклучил е [[Жозе Мурињо]] во натпреварот [[ФК Интер|Интер]]-[[ФК Сампдорија|Сампдорија]].
 
На [[11 септември]] [[2011]] тој го судеше и натпреварот [[ФК Јувентус|Јувентус]]-[[ФК Парма|Парма]], прв на новиот [[Јувентус Стадион]].