Разлика помеѓу преработките на „Пшемислав Њемјец“

нема опис на уредувањето
:Рут ду Суд (2009)
::3 етапи
| updated = 2320 ноемвријануари 20132014
}}
 
'''Пшемислав Њемјец''' ({{lang-pl|Przemysław Niemiec}}; р. {{роден|11|април|1980}}) е [[Полска|полски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2012/10/analysis/lampre-and-wilier-at-odds-after-10-year-run_263175|title= Lampre and Wilier at odds after 10-year run|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=31 октомври 2012|accessdate=6 јануари 2013}}</ref> Го направил своето професионално деби во 2002 за екипата {{ct|AMO|2002}}. Најголеми победи на Њемјец се Трката околу Словенија 2005 и Трката околу Тоскана 2006. Исто така има освоено три етапи на Рут ду Суд и завршил на 16. место помеѓу водечките велосипедисти на Летните олимписки игри 2008.
 
== Достигнувања ==