Разлика помеѓу преработките на „Внимание“

Одземени 54 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox disease
| Name = Внимание
| Image = Attention span.jpg
| Caption =|
| ICD10 =|
| MeshID =|
}}
[[File:Attention span.jpg|thumb|Фокусирано внимание]]
'''Вниманието''' е посветено на подготвителната фаза на набљудување или тестирање.<ref>{{cite book |last=Anderson |first=John R. |authorlink=John Robert Anderson (psychologist) |year=2004 |title=Cognitive psychology and its implications (6th ed.) |publisher=Worth Publishers |url= http://books.google.com/?id=9P4p6eAULMoC |isbn=978-0-7167-0110-1 |page=519}}</ref> Кога нешто го привлекува нашето внимание, ние почнуваме да го забележуваме тоа и да ги откриваме неговите карактеристики.
Внимание е селективно насочување на менталната активност на одредени делови или аспекти на ситуацијата (на пример, предмети и настани).
26

уредувања