Разлика помеѓу преработките на „Дојка“

Додадени 72 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Градата е апокрина жлезда која произведува мајчино млеко за да се храни новороденчето.Бојата на брадавицата е розова до темно-кафеава во која има многу лојни жлезди.Основните единици се терминалниот канал кој произведува мајчино млеко.Тие им даваат храна на своите потомци.Тие се дистрибуираат низ телото на градите; околу две- третини од ''lactiferous'' ткиво е на 30 мм од основата на брадавица.
==Надворешни врски==
{{наводи}}
[http://www.remedika.com.mk/page160.html| Дојка ]
{{никулец}}
348

уредувања