Онондази: Разлика помеѓу преработките

Додадени 83 бајти ,  пред 15 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
== Села==
*'''Ахаует''', (?).
*'''Десерокен'''.
*'''Гадокват''', денешен [[Бревертон, Њу Јорк]].
*'''Генентаха''', на езерото [[Онондага (езеро)|Онондага]].
*'''Гиствиахна''', Во долината Онондага.
*'''Онондага''', племенско средиште и главен град на ирокескиот сојуз. Се наоѓал на неколку локации.
*'''Онондагара''', на реката [[Онондага (река)|Онондага]].
*'''Онондагегаге''', западно од Лоуер Ебенезер, округ [[Ерие, Њу Јорк|Ерие]].
*ононтатакет'''Ононтатакет''',на реката [[Сенека (река)|Сенека]].
*'''Отиханагве''', на устието на [[Салмон Ривер]].
*'''Теиононтатасес''', (?).
*'''Тгасунто''', (?).
*'''Туенхо''', jужно од бревертон, на западната страна од езерото Онеида.
*'''Туеадасо''', во близината на [[Џејмсвил, Њу Јорк]].
 
 
==Види исто така==