Разлика помеѓу преработките на „Сикизам“

Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
с
замена со слободна слика
с (замена со слободна слика)
[[Слика:40Guru nanak.jpg|мини|десно|300п|'''[[Гуру Нанак''']]]]
 
Религијата на Сиките се темели на вербата во еден [[бог]] и на циклусот на повторно раѓање. [[Бог]] е вечниот гуру, кој им дава вдахновение на сите верски учители.