Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Додадени 139 бајти ,  пред 7 години
ситна поправка
(ситна поправка)
[[Слика:Lakers vs Nuggets 2013-01-06 (22).JPG|десно|мини|Пау Гасол во дрсот на Лејкерс (2013)]]
 
'''Пау Гасол Саез''' е [[Шпанија|шпански]] професионален [[кошарка]]рски играч, роден на {{роден на|6|јули|1980}} година во {{роден во|Барселона}}, [[Шпанија]]. Висок е 2.13 мметри и игра во [[НБА]] лигата за тимот на [[Лос Анџелес Лејкерс]]. Тој е син на Мариса Саез и Аугустин Гасол, а неговиот брат [[Марк Гасол]] е исто така НБА играч. Гасол беше продаден на [[Атланта Хокс]], но правата ги имаше тимот на [[Мемфис Гризлис]]. Во Мемфис, Гасол станастанал клупски рекордер вопо бројот на: одиграни натпревари, промашени удари, минути во игра, слободни фрлања, офанзивни и дефанзивни скокови, блокови и поени.<ref>{{cite web|url=http://www.basketball-reference.com/teams/MEM/leaders_career.html|title=Memphis Grizzlies Career Leaders |publisher=Basketball-Reference.com|accessdate=17 мај 2008}}</ref> По седум поминати години во тимот на МемфисГризлис, тојГасол беше трампан во тимотекипата од Л.А.градот Лос Анџелес на 1. февруари, 2008 година. Со Лејкерси освоил две шампионски титули (2009 и 2010).
 
== Наводи ==
 
{{Никулец за биографија}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Гасол, Пау}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]