Разлика помеѓу преработките на „Арно (река)“

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Реката Арно е најдолгата река во Централна Италија веднаш по реката Тибар. Оваа река е до...)
 
'''Реката Арно''' е најдолгата река во [[Централна Италија]] веднаш по [[реката Тибар]]. Оваа река е долга 241 км, извира на 1.385 м надморска височина на јужната страна од [[Врвот Фалтерона]], на тосканско-ромањолскиот дел од Апенините. Се влева во Лигурското Море, во близина на градот [[Пиза]].
959

уредувања