Разлика помеѓу преработките на „Ирокези“

Додадени 2 бајти ,  пред 13 години
== Личности ==
[[Слика:Red_Jacket.jpg|мини|десно|Црвената јакна]]
* [[Миротворецот]] (''Skennenrahawi'', [[англиски]] ''The Great Peacemaker'') — пророк и легендарен основач на Ирокеската лига;
* Хајауата (''Ayenwatha'', [[англиски]] ''Hiawatha'') — легендарен основач на Ирокеската лига;
* Тадодахо или Атотархо (зависно од диалектот: ''Tadodaho'', ''Atotarho''. Во превод: Змии во косите) — врач и легендарен основач на Ирокеската лига;
* Крал Хендрик Тијанога (''Theyanoguin'' - во превод ''Западната врата е отворена'', [[англиски]] ''King Hendrick'') — водач;
* Џозеф Брант Тајенданеге (''Joseph Brant Thayendanagea'') — воен водач;
* СадящиятСадечката царевицапченка (''Kaintwakon'', [[англики.]] ''Cornplanter'');
* Прекрасното езеро (''Ganioda'yo'', [[англиски]] ''Handsome Lake'') — пророк;
* Ели Паркер (''Ely S. Parker'') — политичар;