Разлика помеѓу преработките на „Брајан Меј“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
месеците се корегирани со мала буква
с (месеците се корегирани со мала буква)
{{Главна статија|Смајл (музичка група)}}
 
Брајан Меј го основал бендот Смајл во 1968 година. Во групата е вклучен и Тим Стафел како пејач и басист, а подоцна и тапанарот [[Роџер Тејлор]] кој исто продолжил да свири за Квин. Бендот траел само две години од 1968 до 1970 година, откако Стафел си заминал во 1970 година, оставајќи го бендот со репертоар од само девет песни. Смајл ќе се обединат за неколку песни на 22 Декемвридекември 1992 година. Групата на Тејлор, Д Крос, биле ѕвезди и тој ги донел Меј и Стафел да ја отсвират „Earth“ и „If I Were a Carpenter“. Меј исто така исполнил неколку други песни таа вечер.
 
===Квин===
Оваа книга е збирка со белешки на стереоскопски фотографии сликани од [[Т.Р. Вилијамс]], фотограф од викторијанската ера, и била продавана заедно со стереоскоп за фокусирање. Ентузијазмот на Меј за стереоскопските фотографии се јавил во неговото детство, а на фотографиите на Вилијамс налетал во доцните 60-ти. Во 2003 година Меј најавил потрага со цел да го идентификува местото каде се сликани фотографиите на „Scenes in Our Village“. Во 2004 година, Меј јавил дека ја идентификувал локацијата - селото Хинтон Волдрист во Оксфордшир.
 
На 20 мај 2009 година, Брајан Меј заедно со колегата од бендот Квин, Роџер Тејлор, ја извеле во живо песната „[[We Are the Champions]]“ на финалето на Американскиот Идол заедно со победникот [[Крис Ален]] и вицешампионот [[Адам Ламберт]] кои пееле во дует. Во ноември 2009 година, Меј и Тејлор се појавиле и на британскиот серијал на Фактор Х, каде како Квин ги советувале натпреварувачите, а подоцна во шоуто ја извеле и „[[Bohemian Rhapsody]]“. Меј во Априлаприл 2010 година го основал проектот „Спаси ме“. Проект со кој се борел против секој предлог за укинување на забраната за лов на Британската лисица, а во исто време ги промовирал правата на животните во Британија. Во Февруари 2011 година било најавено дека Меј во Мај 2011 година ќе оди на турнеја со Кери Елис и ќе одржи 12 настапи низ Британија.
 
На 18 април 2011 година [[Лејди Гага]] потврдила дека Меј ќе ја свири гитарата на нејзината песна „[[You and I]]“, песна од нејзиниот последен албум ''[[Born This Way]]'', издаден на 23 Мајмај 2011 година. На 26 Августавгуст на фестивалот Ридинг, Меј заедно со американскиот рок бенд [[My Chemical Romance]] ги извел песните „We Will Rock You“ и „Welcome To The Black Parade“. На 28 Августавгуст 2011 година на Видео Музичките Награди на Ем-ти-ви во Нокиа Театарот во Лос Анџелес, Меј заедно со Лејди Гага ја извеле во живо песната „You and I“. На 16 Септември 2012 година Меј се појавил на добротворниот концерт ''[[Sunflower Jam]]'' во салата Ројал Алберт, каде настапил заедно со басистот [[Џон Пол Џонс]] (од [[Лед Цепелин]]), тапанарот [[Јан Пајс]] (oд [[Дип Парпл]]), и вокалистите [[Брус Дикинсон]] (од [[Ајрон Мејден]]) и [[Алис Купер]].
 
===Квин + Пол Роџерс===
На крајот на 2004 година, Меј и Тејлор објавиле дека повторно ќе се соединат и ќе ја продолжат турнејата во 2005 година со [[Пол Роџерс]] (основач и поранешен главен пејач на [[Фри и Бед Компани]]). На веб-страницата на Меј била поставена информација дека Роџерс ќе биде „додаден“ на Квин како [[Квин + Пол Роџерс]], незаменувајќи го починатиот Фреди Меркјури. Пензонираниот Џон Дикон немало да учествува.
 
Помеѓу 2005 и 2006 година, Квин и Пол Роџерс отишле на светска турнеја најпрво во Европа а подоцна и во Јапонија и САД во текот 2006 година. На 25 мај 2006 година, Квин се здобил со Свечените рок почести на Ви-ејч-1 во Mandalay Bay Events Center во [[Лас Вегас]], [[Невада]], и Меј и Тејлор се придружиле на сцената заедно со [[Фу Фајтерс]] за да изведат избрани песни од Квин. На 15 август 2006 година, Меј преку неговата веб-страна и фан-клуб потврдил дека Квин + Пол Роџерс од Октомври ќе започнат со изработка на нивниот прв студиски албум, кој ќе биде снимен на „тајна локација“. Албумот насловен како ''The Cosmos Rocks'' бил издаден во Европа на 12 Септемврисептември 2008 година и во САД на 28 Октомвриоктомври 2008 година. По албумот, бендот повторно заминал на турнеја низ Европа и делови од САД почнувајќи од настапот на „Плоштадот на Слободата“ во [[Харков]] пред 350,000 украински фанови. Шоуто од Украина подоцна било објавено на ДВД. Квин и Пол Роџерс официјално се разделиле на 12 Мај 2009 година. Роџерс не ја отфрлил можноста за повторно соработка.
 
На доделувањето на Европските музички награди во 2011 година на 6 ноември, Квин ја примиле наградата за светска икона, која [[Кети Пери]] му ја врачила на Брајан Меј. Квин ја затвориле церемонијата на наградите со [[Адам Ламберт]], изведувајќи ги „The Show Must Go On“, „We Will Rock You“ и „We Are the Champions“. Соработката собрала позитивни реакции од фановите и од критичарите, која била проследена со шпекулации за заеднички идни проекти. Квин и Адам Ламберт на 11 и 12 Јулијули 2012 година оствариле два настапи во Хамерсмит Аполо, [[Лондон]], .
 
==Други инструменти==
 
==Приватен живот==
Од 1974 до 1988 година, Меј бил во брак со [[Криси Мулен]], која е мајка на неговите три деца: Џими, кој е роден на 15 Јунијуни 1978 година, Луиза која е родена на 22 Мајмај 1981 година и Емили Рут која е родена на 17 Фебруарифебруари 1987 година. Криси и Брајан се разделиле во 1988 година. За нивната разделба и конечен развод било многу пишувано во Британскиот популарен печат и било проследено со многу прилози дека тој имал афера со актерката [[Анита Добсон]] од EastEnders која ја запознал во 1986 година и која се здобила со слава во 80-тите како Енџи Вотс. По многуте години поминати заедно, тие се земале на 18 Ноември 2000 година.
 
Тој во интервјуа изјавувал дека во доцните 80-ти и раните 90-ти години страдал од тешка [[депресија]] дури и до таа точка размислувајќи за [[самоубиство]] поради неговиот прв нестабилен брак, неговиот очигледен неуспех како сопруг и татко, смртта на неговиот татко Харолд и болеста на [[Фреди Меркјури]] и неговата конечна смрт.
93

уредувања