Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Одземени 18 бајти ,  пред 13 години
с
шаблони
с (Бот Брише: sc:David Lynch)
с (шаблони)
}}
 
'''Дејвид Кит Линч''' ([[англиски јазик{{lang-en|англиски]]: ''David Keith Lynch''}}) (роден на [[20 јануари]], [[1946]] год. во [[Мисула]], [[Монтана]], [[САД]]) е [[САД|американски]] [[режисер]], [[актер]] и [[сценарист]].
 
Филмовите на Линч се познати по нивните елементи на [[надреализам]], нивните кошмарни и [[сон]]ливи секвенци, нивната силна и чудна фотографија, и педантно направената музика. Често неговите дела го истражуваат излитеното дно на малите американски градови (на пример, ''[[Син сомот]]'' и ''[[Твин Пикс]]'') или брзоширечките метрополи (''[[Изгубениот автопат]]'', ''[[Мулхоланд Драјв]]''). Поради неговиот невообичаен стил и фокусот на американската психа, [[комичар]]от [[Мел Брукс]] еднаш го нарекол Линч „[[Џими Стјуарт]] од [[Марс]]“.
За време на долгата кариера, Линч развил конзистентен пристап кон приказната и визуелниот стил и станал препознатлив за светската публика. Иако неговите филмови не се блокбастери, тој е постојан фаворит меѓу филмските критичари и околу него веќе е изграден [[култ]].
 
{{биог-никулец}}
 
{{САД-биог-никулец}}
[[Категорија:Американски режисери|Линч, Дејвид]]
 
{{DEFAULTSORT:Линч, Дејвид}}
[[Категорија:Американски режисери|Линч, Дејвид]]
 
{{clear}}