Бубрежна слабост: Разлика помеѓу преработките

Додадени 102 бајти ,  пред 10 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
==Лекување==
Лекувањето на акутната бубрежна инсуфициенција обично бара болнички престој. Повеќето луѓе со АБИ се претходно хоспитализирани. Колку долг ќе биде болничкиот престој зависи од причината за појавата на АБИ и колку брзо бубрезите ќе се опорават. Лекување на основната болест или состојба која довела до АБИ.
[[Податотека:Hemodialysismachine.jpg|мини|десно|Хемодијализатор]]
 
Лекувањето на акутната бубрежна инсуфициенција вклучува откривање на болест или повреда која примарно ги оштетила бубрезите. Опциите за лекување ќе зависат од она што ја предизвикало АБИ.
Лекување на компликации додека бубрезите не закрепнат:
*'''Нормализирање на рамнотежата на состојките во крвта'''. Акутната бубрежна слабост, понекогаш е предизвикана од недостаток на течност во крвта. Во овој случај, лекарот може да ординира поставување на интравенски течности. Во други случаи, АБИ може да е предизвикана од вишок на телесни течности, што доведува до отоци на рацете и нозете. Во овие случаи, се препишуваат диуретици, за да се исфралат непотребните течности од телото.
*'''Лекови кои го контролираат калиумот во крвта'''. Ако бубрезите не го филтрираат калиумот од крвта нормално, тогаш лекарот може да препише калциум, гликоза или натриум полистирен сулфонат, за да се спречи акумулација на високи ниоа на калиум во крвта. Премногу калиум во крвта може да предизвика опасни аритмии.
*'''Лекови за нормализирање на нивото на калциум во крвта'''. За оваа состојба, потребна е интравенска инфузија со калциум.
*'''Дијализа'''. Ако се насоберат токсини во крвта, потребно е пациентот да се подложи на привремена хемодијализа, за да се отстранат вишокот на течности и отрови од телото, додека закрепнат бубрезите. Со помош на дијализата, се отстранува и вишокот на калиум од телото.
 
==Компликации==
Потенцијалните компликации од акутната бубрежна инсуфициенција вклучуваат:
182

уредувања