Разлика помеѓу преработките на „Падеж“

Одземен 11 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 62 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q128234 (translate me))
{{Граматички категории}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[лингвистика]]та, '''падеж''' е [[Флексична парадигма|парадигма]] на [[флексија|флексивни]] [[именки]]. Во многу европски јазици, променливите форми означуваат [[граматика|граматичка]] улога.