Разлика помеѓу преработките на „ФК Силекс“

Додадени 356 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
основан = [[1965]] |
терен = [[Градски стадион Кратово]] |
тренер = [[МарјанНебојша СекуловскиПетровиќ]] |
капацитет = 4.500 |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
леварака2=0000FF|тело2=0000FF|деснарака2=0000FF|шорцеви2=FF0000|чорапи2=0000FF|
}}
 
 
'''ФК „Силекс“''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Кратово]].
 
== Историја ==
ФК Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја ФК Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на [[Градски стадион Кратово]], кој има капацитет од 4.500 гледачи. Тренер на екипата е [[Небојша NebojsaПетровиќ]].<ref>[http://www.sitel.com.mk/srpskiot-strateg-nebojsha-petrovikj-imenuvan-za-nov-shef-na-struchniot-shtab-na-sileks PetrovicСрпскиот стратег Небојша Петровиќ, именуван за нов шеф на стручниот штаб на Силекс]]; преземено од Сител (4. октомври 2012 - 10:11)</ref>
 
== Евро купови ==