Разлика помеѓу преработките на „1055“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-а од [[1 +а од [[10)
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{PAGENAME}} +{{subst:PAGENAME}} & -{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch: +{{subst:#switch:))
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-а од [[1 +а од [[10))
 
{{11 век}}
{{Година во други календари|1055}}
'''1055''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1055}}]]''') била година според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1055. година од новата ера, 55. од вториот милениум, 55. од [[11 век]] и шеста од [[1501050-ти]]те.
 
== Други календари ==