Мезија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(дополнување и извор.)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Moesia_coa.gif|350|мини|десно|170п|Грбот на Мезија од „Стематографија“ на [[Христофор Жефаровиќ]]]]
 
'''Мезија'''<ref>''Транскрипција на латинскиот јазик - диграфи oe и ae, стр. 73, Правопис на македонскиот јазик, Просветно дело, Скопје 2007''</ref> ([[латински јазик|латински]]: ''Moesia'') била [[римска провинција]] и [[Историја|историски]] регион во jугоисточниот дел на [[Европа]]. Името „Мезија“ доаѓа од [[Тракија|тракиското]] племе [[Мези]]. На jуг, регионот граничи со планинската верига [[Хемус]] ([[Стара планина]]), на север со [[Дунав]], на запад со реките [[Дрина]] и [[Сава]], и на исток со [[Црно Море]]. Мезија ти опфаќа денешните Северна [[Бугарија]], Источна [[Србија]], [[Романија|Романска]] Северна [[Добруџа]] и [[Скопската Котлина]] во Македонија. Во 85-86 година Император [[Домицијан]] ја поделил Мизија на два дела - ''Горна'' и ''Долна''. Граница меѓу двете новоформирани провинции била река [[Цибрица]] во денешната [[Монтанска област]]. Територијата на Горна Мезија ја опфаќала на запад денешна Источна Србија, на југ достигнувала до Северна Македонија, на исток [[Софија|Софиската]] котлина, а на север граница била река Дунав. Територијата на провинцијата Долна Мезија ја опфаќала денешна Северна Бугарија (без [[Видинска област]] и дел од Монтанска област) со денешна Романска Добруџа. [[Дарданија (Европа)|Дарданија]] (вклучувајќи ја денешна Северна Македонија) до крајот на III век била дел од Горна Мезија, но кон крајот на III век, истата станала посебна Римска покраина која граничела со покраината [[Дакија]]. [[Скупи]] бил вклучен во Мeзија уште откако таа покраина била формирана во 6 г.година од н.е. Населението на Горна Мезија веројатно е било од западно [[тракијци|тракиско]] потекло, бидејќи жителите на Скупи се говорели на јазикот на племето [[Беси]].<ref>[http://books.google.bg/books?id=6L49AAAAIAAJ&printsec=frontcover&dq=upper++moesia&hl=bg&sa=X&ei=zRRdUeCCO4_AtAbw24G4DQ&ved=0CC8Q6AEwAA#v=snippet&q=population%20of%20scupi&f=false Pannonia and Upper Moesia: a history of the Middle Danube Provinces of the Roman Empire, András Mocsy, Routledge, 1974, ISBN 0710077149, p. 364, it. 41.]</ref>
 
Денес Мезиjа нема никаков [[Политика|политички]] или административен статус во Бугариjа и Србија. Називот се употребува воглавно во историски контексти.
3.825

уредувања