Разлика помеѓу преработките на „Медицинска нега“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Здравстевните работници имаат посебна одговорност во општевството која произлегу...)
 
 
Здравстевните работници имаат посебна одговорност во општевството која произлегува од вршењето на својата дејност – човекот. Затоа нивното севкупно однесување е посебно важно во вршењто на работата и работните задачи, и се темели врз високата стучностстручност, етика и хуманост. Се смета дека негата на болните е стара колку и човештвото. Постоењето на човештвото секогаш се поврзува со страдање, борба за опстанок, потреба за дружење и меѓусебно помогање. Постојат историски и археолошки податоци за високиот степен на развиток на медицината во старите цивилизации, како што се: кинеската, вавилонската, египетската и грчката медицина. Болниците ги викале „валетудинари“, а во нив работеле лекари и свештеници.
== Историјат ==
=== Медицинската сестра од среден век до првата половина на XIX век ===
182

уредувања