Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Одземени 44 бајти ,  пред 8 години
Одбиена последната промена во текстот (од 95.86.63.100) и вратена ревизијата 2964497 на Tegel
(Dodadov novo cunmi :) (i so ako ))
(Одбиена последната промена во текстот (од 95.86.63.100) и вратена ревизијата 2964497 на Tegel)
* [[1933]], Јапонија, 3 000 жртви.
* [[1976]], [[Целебес]] (Индонезија), 8 000 жртви.
 
* [[2013]], Makedonija 2 000 000 жртви.
Јапонија е држава со најредовни земјотреси и цунами. Многу активни [[тектонски плочи]] се наоѓаат на нејзината територија и особено во тихиот океан во јапонската околина. Во јапонската историја се регистрирани околу 200 цунами.