Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Додадени 1.979 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Морено Мозер
| image = Moreno Moser.jpg
| caption = Мозер во 2012
| fullname = Морено Мозер
| nickname =
| birth_place = [[Тренто]], [[Италија]]
| height = 1,77 м
| weight = 664 кг
| currentteam = {{ct|LIQCAN}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
:Трка околу Франкфурт (2012)
:Трофео Лаигвелја (2012)
:Страде Бјанке (2013)
| updated = 1014 септемвримарт 20122013
}}
 
'''Морено Мозер''' (роден на {{роден|25|декември|1990}}) е [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World ProTeamTour]] екипата {{ct|LIQCAN}}.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref>
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италија]] во [[Џиро д’Италија 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.
 
== Кариера ==
=== Рана кариера ===
 
Настапувајќи за У.С. Монтекорона како јуниор и Арведи Луки Униделта како член, Мозер ѝ се приклучил на професионалната екипа {{ct|LIQ|2011}} во втората половина на 2011, како стажант.<ref>{{cite news|url= http://www.velochrono.fr/actu/2011/moser-et-agostini-lavenir-chez-liquigas/|language=француски|title=Moser et Agostini, l’avenir chez Liquigas|trans_title=Moser and Agostini, the future at Liquigas |work=Velochrono.fr |publisher=Velochrono|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|first=Жером|last=Кристијанс}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.tuttobiciweb.it/index.php?page=news&cod=40537|language=италијански|title=Gli stagisti saranno Stefano Agostini e Moreno Moser|trans_title=Interns will be Stefano Agostini and Moreno Moser |work=Tuttobiciweb|publisher=Prima Pagina Edizioni s.r.l.|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Мозер останал со {{ct|LIQ|2012|nolink=yes}} и по завршувањето како стажант, потпишувајќи двегодишен професионален договор од 2012.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/galimzyanov-and-brutt-re-sign-for-katusha|title=Галимзјанов и Брут повторно потпишале за Катјуша |date=5 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|quote=Ликвигас-Канондале ќе гледа на Морено Мозер во текот на 2013.}}</ref> Мозер ја постигнал својата прва професионална победа во февруари 2012, на Трофео Лаигвелја, откако нападнал сам за победа во последните метри.<ref>{{cite news|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/18022012/58/moser-wins-trofeo-laigueglia.html|title=Мозер победи на Трофео Лаигвелја |work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/trofeo-laigueglia-2012/results|title=Мозер победи во Италија |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Го повторил тој потег и на мајската Трка околу Франкфурт, напаѓајќи од четиричлената водечка група, во рамките на последните километри од трката.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11752/Moreno-Moser-escapes-to-win-the-Rund-um-den-Finanzplatz-Eschborn-Frankfurt.aspx|title=Moreno Moser escapes to win the Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt|first=Бен|last=Аткинс |work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/rund-um-den-finanzplatz-eschborn-frankfurt-2012/results|title=Морено Мозер победи Ешборн-Франкфурт |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref>
 
=== Сезона 2012 ===
 
Мозер ја постигнал својата прва професионална победа во февруари 2012, на Трофео Лаигвелја, откако нападнал сам за победа во последните метри.<ref>{{cite news|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/18022012/58/moser-wins-trofeo-laigueglia.html|title=Мозер победи на Трофео Лаигвелја |work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/trofeo-laigueglia-2012/results|title=Мозер победи во Италија |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Го повторил тој потег и на мајската Трка околу Франкфурт, напаѓајќи од четиричлената водечка група, во рамките на последните километри од трката.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11752/Moreno-Moser-escapes-to-win-the-Rund-um-den-Finanzplatz-Eschborn-Frankfurt.aspx|title=Moreno Moser escapes to win the Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt|first=Бен|last=Аткинс |work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/rund-um-den-finanzplatz-eschborn-frankfurt-2012/results|title=Морено Мозер победи Ешборн-Франкфурт |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref>
 
Мозер ја освоил својата прва трка од [[Светска турнеја UCI|Светската турнеја]] на [[Трка околу Полска 2012|Трката околу Полска]] во јули. Во текот на првата етапа на трката, Мозер отпочнал напад во последниот километар; успеал да се одржи пред остатокот од групата до целта за етапна победа.<ref>{{cite news|url= http://www.bicycle.net/2012/moreno-moser-takes-stage-1-at-tour-de-pologne|title=Морено Мозер победил на етапата 1 на Трка околу Полска|work=Bicycle.net|publisher=Thinkaram|date=10 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> Го одржал водството на трката до четвртата етапа, кога возачот на {{ct|OPQ|2012}} [[Михал Квијатковски (велосипедист)|Михал Квијатковски]] го преземал водството поради бонус секундите добиени на средните спринтови.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12384/Tour-of-Poland-Aidis-Kruopis-edges-Ben-Swift-in-stage-four-sprint.aspx|title=Aidis Kruopis edges Ben Swift in stage four sprint|first=Kyle|last=Moore|work= VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> На претпоследната етапа, Мозер ја однел втората етапна победа откако го поминал возачот на {{ct|SKY|2012}} [[Серхио Енао]] во последните метри, откако се одвоил од групата со напад.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/533909/stannard-attacks-all-the-way-in-tour-of-poland-stage-six.html|title=Станард напаѓал цело време на етапата шест на Трката околу Полска|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=15 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref> Мозер не доживеал никаков проблем на последната етапа и ја освоил трката со пет секунди предност пред Квијатковски.<ref>{{cite news|url=http://www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDetails2011.asp?id=ODQ3MA&MenuId=MTYzMDQ&LangId=1&BackLink=%2FTemplates%2FUCI%2FUCI8%2Flayout%2Easp%3FMenuID%3DMTYzMDQ%26LangId%3D1|title=Мозер го покажа својот талент на Трка околу Полска|work=UCI.ch|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]|date=16 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref>
 
На [[Гран при Монтреал 2012]], Мозер бил близу победа, бидејќи бил дел од групата на четворица „бегалци“ пред групата, која одржувала многу мала предност пред водечката група, кога ја поминале ознаката за последниот километар. Возачот на {{ct|KAT|2012}} [[Александар Колобнев]] развил брзина, но бил поминат од Мозер и [[Ларс Петер Нордхауг]] ({{ct|SKY|2012}}), кој ја освоил и трката. Мозер се задржал на второто место, две секунди зад победникот, додека некои членови од групата ја поминале целта само две секунди зад Мозер.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/12832/Lars-Petter-Nordhaug-nails-career-best-win-in-GP-Cycliste-de-Montreal.aspx|title=Lars Petter Nordhaug nails career best win in GP Cycliste de Montréal|work=Velo Nation |publisher=Velo Nation LLC|date=9 септември 2012|accessdate=10 септември 2012|author=Кајл Мур}}</ref>
 
=== Сезона 2013 ===
 
Во февруари, Мозер му помогнал на колегата [[Петер Саган]] во победата на Гран Премио Чита ди Камаиоре со задржување на водечката група и смирувајќи ги нападите, како тој на нивниот поранешен колега [[Винченцо Нибали]], кој сега вози за екипата {{ct|AST|2013}}.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/14034/Sagan-over-bronchitis-sprints-to-victory-in-GP-Camaiore.aspx|title=Саган со бронхитис спринташе за победа на ГП Камаиоре|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=28 февруари 2013|accessdate=3 март 2013|first=Шејн |last=Стоукс}}</ref> Следниот викенд, Мозер победи на Страде Бјанке во [[Сиена]], забрзувајќи и одвојувајќи се од групата на 17 километри пред целта во потера на бегството од четворица возачи. Ги достигнал и ги поминал на последното искачување со наклон од 16% до последниот километар; го довел {{ct|CAN|2013}} за победа еден-два, бидејќи и Саган успеал да заврши на второто место.<ref>{{cite news|url=http://velonews.competitor.com/2013/03/news/moreno-moser-wins-2013-strade-bianche-on-final-climb_276525|title=Морено Мозер победи на Страде Бјанке 2013 на последното искачување|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=2 март 2013|accessdate=2 март 2013}}</ref>
 
== Достигнувања ==
;2008
: 1. Краен пласман Тур ду По де Вод ''(јуниор)''
::1. Етапа 1 екипен([[Екипен хронометар (TTT|ТТТ]])
::1. Етапа 2
: 1. Етапа 2 Џиро дела Луниџана ''(јуниор)''
: 2. Трофео Мелинда
: 3. Италијанско национално друмско првенство
;2013
: 1. Страде Бјанке
{{Palmares end}}
 
* [http://www.cqranking.com/men/asp/gen/rider.asp?riderid=14329 Профил на Cycling Quotient]
 
{{Возачи во Ликвигас-Канондале}}
 
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
{{Persondata
|NAME= Мозер, Морено