Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додадени 263 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
Во 1395 година Бајазит I ги зазел последните територии на [[Шишмановци]] зазимајќи го Бугарското царство и претварајќи го во вазална држава како дел од Румелија. Во 1468 година бил основан Карамански ејалет, а синот на Мехмед бил назначен за управител на Конија. Во текот на 16 век бројот на ејалетите доживеал најголем пораст главно поради освојувањата на Селим I и Сулејман I. Ова довело до реорганизација на ејалетите и како ејалети од 1527 година се споменуваат и Египет, Сирија, Дијалрбекир и Курдистан.
 
 
Помеѓу 1861 и 1866 година, ејалетите биле укинати, а територијата била поделена на [[вилает]]и.
 
 
 
[[ar:إيالة عثمانية]]
[[bg:Еялет]]
[[bs:Ejalet]]
[[ca:Eyalat]]
[[de:Eyâlet]]
[[en:Eyalet]]
[[es:Eyalato]]
[[eu:Eyalet]]
[[hr:Ajalet]]
[[he:איילט]]
[[pl:Ejalet]]
[[ro:Eyalet]]
[[ru:Эялет]]
[[sh:Ajalet]]
[[tt:Әяләт]]
[[tr:Eyalet]]