Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

мало средување
с
(мало средување)
{{Инфокутија Вселенска агенција
|име = Руска федерална вселенска агенција
|изворно_име = <small>Федеральное космическое агентство России</small>
|слика = RKA_Logo.svg
|опис = логото на РФВА
|веб-сајт = [http://www.roscosmos.ru/index.asp?Lang=ENG www.roscosmos.ru]
}}
'''РускатаРуска федерална вселенска агенција (РФВА)''' или '''РОСКОСМОС''' ([[руски]]: ''{{lang-ru|Федеральное космическое агентство России'' ''Federal'noe kosmicheskoe agentstvo Rossii''}}), '''RSA''', или '''RKA''', порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (руски: ''Российское авиационно-космическое агентство ''Rossiyskoe aviatsionno-kosmicheskoe agentsvo'', попозната како "'''Росавиакосмос'''"), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот сее сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар ("„''Центр Управления Полетом", ''Tsentr Upravleniya Poletom'', "ЦУП" ''TsUP'' „ЦУП“) се сместени во градот познат како [[Королев]], додека [[гагаринГагарин (тренинг центар)|Космонаутскиот тренинг центар Гагарин (GCTC)]] е во [[Ѕвездениот Град]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[Казакстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[Плесетск]] во северна Русија.
 
 
Од [[март]] [[2004]] [[Анатоли Перминов]] е генерален директор на агенцијата.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.roscosmos.ru/ ОфицијалниотОфицијален веб-сајт] на руски]{{ru}}
*[http://www.roscosmos.ru/index.asp?Lang=ENG RKA ОфицијалниотОфицијален веб-сајт] на англиски]{{en}}
*[http://www.federalspace.ru/science0615.asp?Lang=RU 2006-2015 RKA Fundamental Space Research Program]
*[http://www.space-ru.com/ Russian Space Program]
{{НВП}}
 
[[Категорија:вселенскаВселенски агенцијаагенцији]]
 
[[Категорија:русијаРусија]]
 
<!--категотии-->
[[Категорија:вселенска агенција]]
[[Категорија:русија]]
 
 
<!--Др. јазици-->
 
[[bg:Федерална космическа агенция]]
[[da:Føderale russiske rumfartsorganisation]]
[[de:Roskosmos]]
[[en:Russian Federal Space Agency]]
[[es:Agencia Espacial Federal Rusa]]
[[eo:Roskosmos]]
[[it:Agenzia Spaziale Russa]]
[[he:סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה]]
[[en:Russian Federal Space Agency]]
[[nl:Roskosmos]]
[[ja:ロシア連邦宇宙局]]