Разлика помеѓу преработките на „Релеј“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава be:Рэле; козметички промени)
с
Во оваа врста постои и електронски релеи ( енг. solid state relay ) кај кое префрлување на струјното коло вршат полупроводничките елементи. Кај ваквиот тип релеи исто така е обезбедено физичко раздвојување на двата дела на колото, значи измеѓу нив нема никаква електрична врска.
Електромагнетните релеи користат механичко поместување на сидрото како би ја обезбедил промената на положбата на колото ( улога на прекинувач ) , а кај електронските релеи најчесто се користат фотоосетливи елементи, често ЛЕД како давач на сигнал во примарното коло , а фототранзисторот како примач на сигнал во секундарното коло.
 
 
== Принцип на работа ==
*[http://www.eleinmec.com/article.asp?24 Информации за релеите]
*[http://web.cecs.pdx.edu/~harry/Relay/index.html Аматерски сметач составен од релеи.]
 
 
== Користена литература ==