Разлика помеѓу преработките на „Таратор“

Одземени 27 бајти ,  пред 8 години
с (r2.7.1) (Бот Додава: cs:Tarator)
* една мала [[лажица]] [[Готварска сол|сол]]
=== Потребен специјален прибор ===
* дрвен сад за толчење (дибек)
* дрвен толчник (токмак)
 
=== Подготвување ===
Лукот се дели на чешниња и се лупи. Чешнињата се ставаат во дибекот со сѐ солта и се толчат сѐ додека не се добие еднолична маса. Во дибекот се додава сето масло и со толчникот се меша сѐ додека маслото не се впие во истолчениот лук. Масата треба да добие конзистенција слична на мајонез. Киселото млеко се истура во длабок порцелански или стаклен сад и во него се додава истолчениот лук. Се меша за да се изедначи. Ако киселото млеко е прегусто, некои додаваат малку студена вода. Други пак претпочитаат тараторот да остане погуст.
Анонимен корисник