Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

нема опис на уредувањето
Во летото 1999 Ди Ливио се пресели во редовите на [[ФК Фиорентина|Фиорентина]] на 33 годишна возраст. Тој успеа да триумфира во [[Coppa Italia]] со ''виола'' во сезоната 2000-01, по што следеа тешки дeнови за тимот од [[Фиренца]]. Веќе следната сезона тимот испаѓа од [[Серија А]], а набргу потоа и објавува банкрот по што започнува одпочеток да се натпреварува, и тоа во [[Серија Ц2]] под името Флорентиа Виола. Ди Ливио беше еден од малкуте играчи од тогашниот состав кој останаа да настапуваат за клубот во Ц2. По промоцијата во [[Серија Б]] (веќе следната сезона), тимот го враќа своето старо име Фиорентина. И покрај тоа што веќе беше во поодминати фудбалски години, Ди Ливио реши да продолжи да игра за клубот со цел да му помогне да се врати во [[Серија А]], на тој начин оддолжувајќи го пензионирањето. Тој успева во својата цел изборувајчи промоција во Серија А и Објави дека ќе остане уште за една сезона поради неговата желба одново да заигра на највисокото ниво. Тој одигра 12 натпревари во сезоната 2004-05 во Серија А по што се повлече од фудбалот. Последниот официјален натпревар го одигра на 29 мај 2005 во победата на [[ФК Фиорентина | Фиорентина]] над [[Бреша Калчо|Бреша]] со 3-0.
 
==Репрезентативна кариера==
==Статистика на кариерата==
Тој го направи своето деби во [[Фудбалска репрезентација на Италија|националниот тим на Италија]] на 29 години, на 6 септември 1995 година, во натпревар помеѓу Италија и Фудбалска репрезентација на Словенија|Словенија]] (што заврши 1-0 за ''аѕурите'').
 
Подоцна тој учествува на 4 големи првенства две светски и две европски. Тој учествуваше на [[Европско првенство во фудбал 1996|европското првенство 1996]], на [[1998 ФИФА Светско Првенство|светското првенство 1998]], [[Европско првенство во фудбал 2000|европското првенство 2000]] и на речиси 36 години на [[2002 ФИФА Светско Првенство|светското првенство 2002]].
==Statistics==
На 18 јуни 2002 година го одигра својот последен натпревар со репрезентацијата во втората фаза на Светското првенство каде беа елиминирани од [[Фудбалска репрезентација на Јужна Кореја|Јужна Кореја]] со 2-1.
<ref>http://www.national-football-teams.com/v2/player.php?id=11143</ref>
{{Football player club statistics 1|YNY}}
{{Football player club statistics 2|ITA|YNY}}
|-
|1984/85||[[ФК Рома|Рома]]||[[Серија А]]||0||0||||||||||||
|-
|1985/86||[[ФК Реџана|Реџана]]||[[Серија Ц1]]||13||0||||||||||||
|-
|1986/87||[[ФК Ночерина|Ночерина]]||[[Серија Ц1]]||31||1||||||||||||
|-
|1987/88||rowspan="3"|[[Перуџа Калчо|Перуџа]]||[[Серија Ц2]]||34||3||||||||||||
|-
|1988/89||rowspan="2"|[[Серија Ц1]]||33||1||||||||||||
|-
|1989/90||5||0||||||||||||
|-
|1989/90||rowspan="4"|[[Падова Калчо|Падова]]||rowspan="4"|[[Серија Б]]||29||2||||||||||||
|-
|1990/91||36||3||||||||||||
|-
|1991/92||36||3||||||||||||
|-
|1992/93||36||3||||||||||||
|-
|1993/94||rowspan="6"|[[ФК Јувентус|Јувентус]]||rowspan="6"|[[Серија А]]||33||0||||||||||||
|-
|1994/95||27||1||||||||||||
|-
|1995/96||32||2||||||||||||
|-
|1996/97||32||1||||||||||||
|-
|1997/98||30||0||||||||||||
|-
|1998/99||33||1||||||||||||
|-
|1999/00||rowspan="6"|[[ФК Фиорентина|Фиорентина]]||rowspan="3"|[[Серија А]]||30||1||||||||||||
|-
|2000/01||33||1||||||||||||
|-
|2001/02||32||1||||||||||||
|-
|2002/03||[[Серија Ц2]]||21||0||||||||||||
|-
|2003/04||[[Серија Б]]||43||4||||||||||||
|-
|2004/05||[[Серија А]]||12||0||||||||||||
{{Football player club statistics 3|1|ITA}}611||28||||||||||||
{{Football player club statistics 5}}611||28||||||||||||
|}
 
Тој собра 40 настапи за Аѕурите, од кои само во 12 ги одиграл сите 90 минути.
<ref>http://www.rsssf.com/miscellaneous/dilivio-intl.html</ref>
{{Football player national team statistics|ITA}}
|-
|1995||2||0
|-
|1996||7||0
|-
|1997||10||0
|-
|1998||6||0
|-
|1999||2||0
|-
|2000||5||0
|-
|2001||5||0
|-
|2002||3||0
|-
!Вкупно||40||0
|}
 
==Титули==