Разлика помеѓу преработките на „Иван Ачков“

Додадени 95 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
опис=македонски револуционер|
наставка= |
роден-дата={{роден на|27 |јули |1874}}| |
роден-место=[[{{роден во|Струга]]}}, [[Македонија]] |
починал-дата= {{починал на|21 |декември |1939}}|
починал-место= [[{{починал во|Софија]]}}, [[Бугарија]]|
}}
'''Иван Ачков''' е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== Биографија ==
Иван Ачков е роден на 27 јули 1874 година во градот [[Струга]], тогаш во [[Отоманската империја]]. Завршил педагошко училиште и предавал во [[Солун]], [[Велес]], [[Струмица]] и на други места. Во [[Неделно училиште во Солун|Неделното училиште]] на Организацијата, ги изведувал училишните предавања <ref>Л. Димитров, През време на учителствуването ми в Солун..., 5</ref>. Во 1895 година се вклучува во Организацијата на покана на [[Гоце Делчев]]. Тој бил касиер е на Велешкиот револуционерен комитет во периодот меѓу 1895-1896 година и на Струмичкиот револуционерен комитет во 1896-1897 година. Умира во Софија на 21 декември 1939 година <ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 106</ref>.
<references/>
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ачков, Иван }}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
 
[[bg:Иван Ачков]]