Разлика помеѓу преработките на „Човекови права“

Одземени 107 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 95.180.195.112 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на 95.180.195.112 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
{{внимание}}
[[Податотека:Us declaration independence.jpg|thumb|300 px|Американската декларација за човекови права по војната за независност на [[4 јули]] [[1776]]]]
'''Правата и слободите на човекот и граѓанинот''еееј како сте што си правите ' се основните критериуми што ја отсликуваат улогата на човекот и граѓанинот во едно општество. Истовремено тие се најасниот показател за карактерот на власта. Колку се понапредни тие, толку повеќе ја стеснуваат можноста на власта (властодршците) за злоупотреби и арбитрарност кон правата и слободите на човекот.
 
== Историја ==
На повисоко ниво за правата на човекот била [[Франција]], со [[Декларација за правата на човекот и граѓанинот|Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот]] ([[Француски јазик|француски]]: ''Declaration des droits de l’home et du citoyen'') во [[1789]] година. Оваа Декларација ја објавила слободата, рамноправноста, приватната сопственост и отпорот против насилството како природни и неотуѓиви права.
 
Од особено значење во оваа тематска целина има [[универзална декларација за човекови права|Универзалната Декларација за Човековите Права]] ([[англиски јазик|англиски]]: ''Universal Declaration of Human Rights''), која ја усвоила Генералното Собрание на [[Обединетите Нации]] на своето заседание во [[Париз]] на [[10 декември]] [[1948]] година. Тргнувајќи од начелото дека „''сите луѓе се раѓаат слободни и рамноправни во достоинството и во правата''”.аристотел им се спротивставил
 
== Денес ==