Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

Додадени 3.772 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox football club | clubname = Лестер Сити| | лого = 175px|Leicester City logo...)
 
 
Домашните бои на клубот се темно сини со бели шорцеви, додека кога настапуваат на гостински терен против тимови кој истотака играат во сина опрема, Лестер најчесто настапува во главниот резервен дрес кој е црн со жолто од страните како и натписите на спонзорите и имаат црни шорцеви.
 
== Ривалства ==
Навивачите на Лестер го сметаат тимот на [[ФК Нотингем Форест|Нотингем Форест]] за нивен примарен ривал што се должи на историските социо-економски ривалства меѓу градовите Лестер и [[Нотингем]], од каде што доаѓаат двата клуба. Втори ривали на клубот се [[ФК Дерби Каунти|Дерби Каунти]] со кои тие играат натпревар во таканреченото дерби на Источен Мидландс.
 
И покрај тоа што се со седиште во Западен Мидландс, друг ривал на Лестер во последниве неколку години е [[ФК Ковентри Сити | Ковентри Сити]], кои се базирани на само 24 милји оддалеченост. Натпреварите меѓу двата клуба, станаа познати како M69 дерби, дебивајќи ги името по Автопатот кој ги поврзува двата града.
 
== Моментален тим ==
{{Fs start}}
{{Fs player|no=1|pos=GK|nat=DEN|name=[[Каспер Шмајхел]]}}
{{Fs player|no=2|pos=DF|nat=BEL|name=[[Ричи Де Лает]]}}
{{Fs player|no=3|pos=DF|nat=ENG|name=[[Пол Кончески]]}}
{{Fs player|no=4|pos=MF|nat=ENG|name=[[Дани Дринквотер]]}}
{{Fs player|no=5|pos=DF|nat=ENG|name=[[Вес Морган]]|other=[[Captain|капитен]]}}
{{Fs player|no=6|pos=DF|nat=USA|name=[[Зак Вајтбред]]}}
{{Fs player|no=7|pos=MF|nat=ENG|name=[[Бен Маршал]]}}
{{Fs player|no=8|pos=MF|nat=ENG|name=[[Нил Данс]]}}
{{Fs player|no=9|pos=FW|nat=ENG|name=[[Џејми Варди]]}}
{{Fs player|no=10|pos=MF|nat=WAL|name=[[Енди Кинг]]}}
{{Fs player|no=11|pos=MF|nat=ENG|name=[[Лојд Дајер]]}}
{{Fs mid}}
{{Fs player|no=12|pos=DF|nat=IRL|name=[[Шон Сент-Леџер]]}}
{{Fs player|no=13|pos=GK|nat=IRL|name=[[Конрад Логан]]}}
{{Fs player|no=14|pos=FW|nat=ENG|name=[[Мартин Вагорн]]}}
{{Fs player|no=16|pos=MF|nat=ENG|name=[[Мати Џејмс]]}}
{{Fs player|no=17|pos=MF|nat=SCO|name=[[Пол Галагер]]}}
{{Fs player|no=18|pos=FW|nat=GHA|name=[[Џефри Шлуп]]}}
{{Fs player|no=22|pos=DF|nat=ENG|name=[[Лајам Мур]]}}
{{Fs player|no=24|pos=MF|nat=FRA|name=[[Ентони Кнокер]]}}
{{Fs player|no=29|pos=FW|nat=HUN|name=[[Марко Футаш]]}}
{{Fs player|no=35|pos=FW|nat=ENG|name=[[Дејвид Наџент]]}}
{{Fs end}}
 
== Титули ==
[[Прва Дивизија|Прва Дивизија на Англија]] (денешна [[Премиер лига]])
*вицешампиони (1) : 1928–29
 
'''[[Чемпионшип лига|Втора Дивизија на Англија]]'''
*шампиони (6): 1924–25, 1936–37, 1953–54, 1956–57, 1970–71, 1979–80
*вицешампиони (2): 1907–08, 2002–03
 
[[ФА Куп]]
*вицешампиони (4): 1949, 1961, 1963, 1969
 
'''[[Лига куп]]'''
*шампиони (3) : 1964, 1997, 2000
*вицешампиони (2) : 1965, 1999
 
''' [[ФА Комјунити Шилд|Черити Шилд]]'''
*шампиони (3) : 1971
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Leicester City F.C.}}
* [http://www.lcfc.com Leicester City Official website]
* [http://news.bbc.co.uk/local/leicester/hi/people_and_places/history/newsid_8328000/8328416.stm BBC Leicester – In pictures: 125 years of Leicester City]
* [http://www.foxestalk.co.uk Leicester City Fans Forum]
 
[[Категорија:Фудбалски клубови од Англија|Лестер]]