Македонија на Зимските олимписки игри 1998: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''[[Македонија]]''' учествуваше на '''[[Зимски олимписки игри 1998|Зимките олимписки игри 1998]]''' во [[Нагано]], [[Јапонија]]. Тоа беше првото учество на оваа земја на [[Зимски олимписки игри|Зимските олимписки игри]] како независна држава.
 
 
== Учесници ==
 
{|class=wikitable style="text-align:center; font-size:90%"
|-
!Спорт
!Мажи
!Жени
!Вкупно
|-
|[[Алпско скиење]] ||1 ||1|| 2
|-
|[[Скијачко трчање]] || 1 || 0 || 1
|-
! '''Вкупно'''(2) !! 2 !! 1 !! 3
|}
 
==[[Слика:Alpine skiing pictogram.svg|30п|alt=|link=]] [[Алпско скиење]]==
{{Главни чланакГлавна|Алпско скиење на Зимските олимписки игри 1998}}
===Мажи===
{|class="wikitable" style="font-size:90%"