Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Додадени 222 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: [[Image:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед на јужната страна на Мон Блан во ноември, од авион на релација Пар...)
 
с
[[Image:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед наод јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
 
 
Планината е популарна за планинарење, алпинизам и скијање. Најпознати центри се Шамони и Курмајер.
 
Врвот Мон Блан први го освоиле Жак Балма (фран. Jacques Balmat) и Мишел Габриел Пакар (фран. Michel Gabriel Paccard) на 8. август 1786.
 
==Референци==
4.318

уредувања