Разлика помеѓу преработките на „NGC 4450“

Одземени 4.383 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
с (r2.7.3) (Робот: Додава az, be, de, en, eo, es, it, lb, mg, nl, pl, pt, ru, sk, tr, uk, uz)
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|привиден сјај Ч=10,9
|површински сјај=13,2
|привидни димензии={{#if: 5,4|5,4' x|}} {{#if: 4,1|4,1'|{{#if: 5,4|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Хершел]]
|датум на откривање=[[14 март]] [[1784]]
|алтернативни ознаки=UGC 7594{{#if: MCG 3-32-48|,|}} MCG 3-32-48{{#if: CGCG 99-62|,|}} CGCG 99-62{{#if: VCC 1110|,|}} VCC 1110{{#if: IRAS 12259+1721|,|}} IRAS 12259+1721{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 4450''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Береникина Коса (соѕвездие)|Береникина Коса]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 7594|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4450 се споменува и како UGC 7594{{#if: MCG 3-32-48|, MCG 3-32-48{{#if: CGCG 99-62|, CGCG 99-62{{#if: VCC 1110|, VCC 1110{{#if: IRAS 12259+1721|, IRAS 12259+1721{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Хершел|Објектот е откриен на [[14 март]] [[1784]] година од страна на [[Вилијам Хершел]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4450 е од видот Sab.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 10,1|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 10,1 mag{{#if: 10,9|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 mag{{#if: 13,2|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,2 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 10,9|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 10,9 mag{{#if: 13,2|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 13,2 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 13,2|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 13,2 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 5,4|{{#if: 4,1|NGC 4450 има привидни димензии од 5,4' х 4,1'.|NGC 4450 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5,4'.}}|{{#if: 4,1|NGC 4450 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,1'.}}|}}{{#if: 5,4|{{#if: 10,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 10,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,2|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 5,4|{{#if: 10,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 10,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,2|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 175°.<ref name="SEDS"/>
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: |Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува {{#if: |, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, .<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: |Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува .<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 175|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 175°.|}}{{#if: 175|{{#if: 10,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 10,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 5,4|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 4450 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 41024. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 1445. {{#if: 1576|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
== Користена литература ==
{{#if: Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|== Користена литература ==
* Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|}}
 
== Надворешни врски ==