Разлика помеѓу преработките на „Федерико Гарсија Лорка“

дополнување
(ситна поправка)
(дополнување)
{{Инфокутија за писател
| name = Федерико Гарсија Лорка
| image = Lorca (1914).jpeg
| bgcolour = gold
| imagesize = 180п
| caption = Лорка во 1914 година
| pseudonym =
| birth_date = {{Birth date|df=yes|1898|6|5}}
| birth_place = [[Фуенте Вакерос]], [[Гранада]], [[Шпанија]]
| death_date = [[19 август]] [[1936]]
| death_place = [[Гранада]], [[Шпанија]]
| occupation = [[поет]], драматург, театарски режисер
| nationality = Шпанец
| period = [[Модернизам]], прва половина на 20 век
| genre = [[Поезија]]
| subject =
| movement = [[Генерацијата '27]]
| debut_works = Ante Lucem
| influences = [[шпански фолклор]], [[Луис Буњуел]], [[Салвадор Дали]], [[Волт Витмен]]
| influenced = [[Леонард Коен]], [[Џанина Браски]], [[Пабло Неруда]], [[Октавио Паз]], [[Луис Буњуел]], [[Салвадор Дали]], [[Тим Бакли]]
| signature = Federico García Lorca signature.svg
| website =
| footnotes =
}}
 
 
'''Федерико Гарсија Лорка''' ([[шпански]]: ''Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca'') ([[Фуенте Вакерос]], {{роден на|15|јуни|1899}} - {{починал на|19|август|1936}}) бил шпански [[писател]], [[драмски писател]], [[режисер]], [[пијанист]], [[сликар]] и [[музичар]]. Денес, тој се смета за еден од најголемите [[лиричар]]и воопшто, а неговото творештво извршило значително влијание врз развојот на [[Европа|европската]] [[поезија]].