Википедија:Избрана статија/2012/29: Разлика помеѓу преработките

с
пренесување на поправката од главната статија
Нема опис на уредувањето
с (пренесување на поправката од главната статија)
 
'''[[Пенсилванија]]''', или официјално '''Заедница Пенсилванија''', е сојузна држава во [[САД]] која се наоѓа во североисточниот и централно-атланскиот регион на Соединетите Држави, поточно во регионот на [[Големите Езера]]. Државата се граничи со [[Делавер]] на југоисток, [[Мериленд]] на југ, [[Западна Вирџинија]] на југозапад, [[Охајо]] на запад, [[Онтарио]], [[Канада]], на северозапад, [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]] на север и [[Њу Џерси]] на исток.
 
[[Список на држави и територии на САД според површина|Според површина]], Пенсилванија се наоѓа на 33 место во САД, [[Список на сојузни држави и територии на САД по број на жители|според бројот на жители]] на шестото и [[Список на држави и територии на САД според густина на население|според густина]] на населеноста на 9 место меѓу 50-те сојузни држави. Четирите најпопуларнинајнаселени градови во државата се [[Филаделфија]], [[Питсбург (Пенсилванија)|Питсбург]], [[Алентаун (Пенсилванија)|Алентаун]] и [[Ири (Пенсилванија)|Ири]]. Главниот град на државата е [[Харисбург (Пенсилванија)|Харисбург]].
 
Пенсилванија има брег долг 82 км на езерото [[Ири]] и 92 км на реката [[Делавер (река)|Делавер]]. Според пописот од 2010 државата се нашла меѓу оние со најголем број европско-американски жители и голем број на [[Афроамериканци]]. ''([[Пенсилванија|Дознајте повеќе...]])''