Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Избрана статија/2012/29“

нема опис на уредувањето
(како сте го ставиле ова со олку грешки?)
[[Податотека:Flag of Pennsylvania.svg|десно|border|200п]]
'''[[Пенсилванија]]''', или официјално '''Заедница Пенсилванија''', е сојузна држава во [[САД]] која се наоѓа во североисточниот и централно-атланскиот регион на Соединетите Држави, поточно во регионот на [[Големите Езера]]. Државата се граничи со [[Делавер]] на југоисток, [[Мериленд]] на југ, [[Западна Вирџинија]] на југозапад, [[Охајо]] на запад, [[Онтарио]], [[Канада]], на северозапад, [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]] на север и [[Њу Џерси]] на исток.
 
[[Список на држави и територии на САД според површина|Според површина]], Пенсилванија се наоѓа на 33 место во САД, [[Список на сојузни држави и територии на САД по број на жители|според бројот на жители]] на шестото и [[Список на држави и територии на САД според густина на население|според густина]] на населеноста на 9 место меѓу 50-те сојузни држави. Четирите најпопуларни градови во државата се [[Филаделфија]], [[Питсбург (Пенсилванија)|Питсбург]], [[Алентаун (Пенсилванија)|Алентаун]] и [[Ири (Пенсилванија)|Ири]]. Главниот град на државата е [[Харисбург (Пенсилванија)|Харисбург]].