Разлика помеѓу преработките на „Сјуник“

Одземени 24 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Armenia| Name = Сјуник| ArmenianName = Սյունիք| ArmeniaMap = ArmeniaSyunik.png| Capital = [[Ка...)
 
с
}}
 
'''Сјуник''' ([[Ерменски јазик|ерм.]] -Սյունիք, се преведува и како ''Сиуник'', ''Сивник'', или ''Сјуниг'') е најјужната провинција на [[Ерменија]]. Се граничи со [[Вајоц Ѕор]] на север, [[Азербејџан]]овата енклава [[Нахчиван]] на запад на исток, и [[Иран]] на југ. Главен град е [[Капан]]. Други поголеми и поважни градови се: [[Горис]], [[Сисиан]], [[Мегри]], [[Агарак (град)|Агарак]], и [[Дастакерт]].
 
Сјунике зелен, но сепак е планинска област. Најголеми реки тука се [[Мехри]], [[Вогџи]], и [[Воротан]]. Преку лето температурите можат да достигнат и до 50°C,иако просечната температура е околу 22°C. Границата со Нахчиван на запад е дефинирана со планината he [[Зангезур]].