Разлика помеѓу преработките на „Пергамент“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
→‎Историја: забранзил -> забранил
с (r2.7.1) (Робот: Додава vi:Giấy giả da)
(→‎Историја: забранзил -> забранил)
 
== Историја ==
Околу 200 г. п.н.е еден од [[фараон]]ите од династијата [[Птоломеиди]] го забранизлзабранил извозот на [[папирус]] од [[Стар Египет|Египет]], за да го спречи развојот на “библиотеките“ во другите земји.
 
Оваа ситуација ги натерала корисниците на [[папирус]] да најдат алтернативен материјал за пишување, однесно за пренесување на пораките и складирање на знаењата. Во градот [[Пергамо]], (денешна [[Турција]]), бил произведен таков материјал и го добил името ''пергамент''. Тој бил потраен и попостојан на влага за разлика од папирусот. Се до денес, се смета за еден од најдобрите материјали за пишување со перо и [[мастило]].
Анонимен корисник