Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 395 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|----- bgcolor="#FFFFFF"
|}
 
[[Слика:grozzbeff.jpg|thumb|250px|right|Поглед на Грозни]]
[[Слика:grozwar.jpg|thumb|250px|right|Грозни разрушен од војните]]
[[Слика:terekrivera.jpg|thumb|250px|right|Поглед на теренската долина и Терек]]
[[Слика:chechdress.jpg|thumb|250px|right|Традиционална чеченска носија]]
 
'''Чеченија''' ([[руски јазик|рус]] -Чеченская Республика, [[Чеченски јазик|чеченски]] -Нохчийн Республика) е автономна република во составот на [[Русија|Руската Федерација]].Главен град е [[Грозни]].