Култ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 462 бајти ,  пред 14 години
+интервики
(Нова страница: Култ е религија или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и...)
 
(+интервики)
'''Култ''' е [[религија]] или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитативен и харизматичен водич. Култот исто така може да се дефинира и како опсесивна, особено пребирлива предаденост или почит кон некоја личност или принцип.
 
 
{{Религија-никулец}}
[[Категорија:Религија]]
 
[[ar:طائفة]]
[[be:Сэкта]]
[[bg:Секта]]
[[cs:Sekta]]
[[da:Sekt]]
[[de:Sekte]]
[[en:Cult]]
[[es:Secta]]
[[fr:Secte]]
[[ko:컬트]]
[[ia:Culto]]
[[is:Sértrúarsöfnuður]]
[[it:Setta religiosa]]
[[he:כת]]
[[lb:Sekten]]
[[lt:Kultas]]
[[ms:Organisasi Ajaran Sesat]]
[[nl:Sekte]]
[[ja:カルト]]
[[pl:Sekta]]
[[th:ลัทธินิยม]]
[[zh:邪教]]
6.534

уредувања