Разлика помеѓу преработките на „Хера“

Одземени 3.430 бајти ,  пред 9 години
илустрирање, интервики, промени во стилот, граматички поправки, поправка на правопис, викификација, ситна поправка
с (r2.7.1) (Робот: Додава war:Hera)
(илустрирање, интервики, промени во стилот, граматички поправки, поправка на правопис, викификација, ситна поправка)
xera(na gricki)ili jyona na (rimski)bila bozica na brakot i zena na vrxovniot bog zevs(na grcki)ili jypiter(na rimski).
{{Infobox Greek deity
| Image = Hera Campana Louvre Ma2283.jpg
| Caption =
| Name = Хера<br>Ήρα
| God_of = Врховна божица<br/> Божица на бракот
| Abode = [[Олимп]]
| Symbol = [[Калинка]], [[Паун]], [[Дијадема]]
| Consort = [[Зевс]]
| Parents = [[Крон]] и [[Реа (митологија)|Реа ]]
| Siblings = [[Посејдон]], [[Хад]], [[деметра]], [[Хестија]], [[Зевс]]
| Children= [[Арес]], [[Енио]], [[Хеба]], [[Илитија]], [[Хефест]]
| Mount =
| Roman_equivalent = [[Juno (mythology)|Juno]]
}}
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на [[небо]]то во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].
 
Хера или Јунона (стгрч. Ἥρη, лат. Iuno) – законска сопруга на Ѕевс иако му била сестра. Во ликот била најубавата божица претставена со круна на главата, облечена во елегантен фустан стегнат со појас, а носела златни сандали на стапалата. Хера уживала во луксузен накит. Ѕевс постојано ја изневерувал со многу божици и смртнички за што таа посредно му се одмаздувала, напаѓајќи ги љубовниците или нивните вонбрачни деца што тие му ги раѓале. Важела за заштитничка на женскиот род и на светоста на бракот. Калинката е нејзиниот растителен симбол кој ја означувал плодноста, а светото животно ѝ е паунот.
 
{{Грчка митологија}}
 
[[Категорија:Хера| ]]
[[Категорија:Илијада]]
[[Категорија:Кралици во грчката митологија]]
[[Категорија:Грчки божици]]
[[Категорија:Олимписки богови]]
 
[[af:Hera]]
[[ar:هيرا]]
[[an:Hera]]
[[az:Hera]]
[[bn:হেরা]]
[[be:Гера]]
[[bg:Хера]]
[[bar:Hera]]
[[bs:Hera]]
[[br:Hera]]
[[ca:Hera]]
[[cs:Héra]]
[[cy:Hera]]
[[da:Hera]]
[[de:Hera]]
[[et:Hera]]
[[el:Ήρα (μυθολογία)]]
[[en:Hera]]
[[es:Hera]]
[[eo:Hera]]
[[eu:Hera]]
[[fa:هرا]]
[[fr:Héra]]
[[gl:Hera]]
[[ko:헤라]]
[[hy:Հերա]]
[[hi:हीरा (देवी)]]
[[hr:Hera]]
[[id:Hera]]
[[ia:Hera]]
[[is:Hera (gyðja)]]
[[it:Era (mitologia)]]
[[he:הרה]]
[[jv:Hera]]
[[ka:ჰერა]]
[[sw:Hera]]
[[la:Hera]]
[[lv:Hēra]]
[[lb:Hera]]
[[lt:Hera]]
[[hu:Héra]]
[[ml:ഹീര]]
[[mt:Era (mitoloġija)]]
[[mr:हिअरा]]
[[arz:هيرا]]
[[mzn:هرا]]
[[ms:Hera]]
[[nl:Hera]]
[[ja:ヘーラー]]
[[no:Hera]]
[[nn:Hera]]
[[oc:Èra]]
[[pa:ਹੇਅਰਾ]]
[[nds:Hera (Mythologie)]]
[[pl:Hera]]
[[pt:Hera]]
[[ro:Hera]]
[[ru:Гера]]
[[sq:Hera]]
[[simple:Hera]]
[[sk:Héra (bohyňa)]]
[[sl:Hera]]
[[sr:Хера]]
[[sh:Hera]]
[[fi:Hera (mytologia)]]
[[sv:Hera]]
[[tl:Hera]]
[[ta:ஹீரா]]
[[th:ฮีรา]]
[[tg:Гера]]
[[tr:Hera]]
[[uk:Гера]]
[[ur:ہیرہ]]
[[vi:Hera]]
[[war:Hera]]
[[zh:赫拉]]
Анонимен корисник