Абрахам Маслоу: Разлика помеѓу преработките

Додадени 547 бајти ,  пред 17 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Слика:180px-maslov.jpg|thumb|right|180px|Абрахам Харолд Маслов]]
'''Абрахам Харолд Маслов''' ([[1 Априлаприл]] [[1908]] - [[8 Јунијуни]] [[1970]]) е американски [[психологија|психолог]]. Неговото име најчесто се поврзува со хиреархијатахиерархијата на човековите потреби.
 
Тој е прво родено дете од вкупно седум деца во семејство на емигранти од [[Русија]]. Неговите родители се надевале на подобар живот во [[АмерикаСАД]] и го форсирале своето дете да постигне одличен академски успех. Во текот на своето детство Маслов се чувствува осамено и единствено сигурно засолниште за него претставувале книгите.
 
За да ги задоволи своите родители Маслов најпрво запишува Правен факултет. Нешто подоцна се жени со неговата прва братучетка Берта Гудман, спротивно на желбата на неговите родители. Абрахам и Берта ќе имаат две ќерки. Тој и Берта заминуваат за Висконсин, каде што тој ќе ја изучува психологијата. Дипломира на Универзитетот во Висконсин во [[1930]], магистрира во [[1931]], а докторира во [[1934]] година. На овој универзитет работи со [[Хари Харлов]], познат по изучувањето на емоционалното врзување кај резуз мајмуните. Една година по дипломирањето Маслов разминува во Њујорк каде што работи со [[Е.Л.Торндајк]]. Во тоа време Маслов се интересира за сексуалноста кај луѓето.
 
Подоцна станува редовен професор на универзитетот во [[Бруклин]]. За време на овој период од неговиот живот, тој ќе запознае многу интелектуалци од [[Европа]] (луѓе како [[Алфред Адлер]], [[Ерих Фром]], [[ХорнејКарен Хорнај]] и уште неколку [[гешталт]] и фродовскифројдовски ориентирани психолози) којкои ќе емигираат во [[Америка]], особено во [[Бруклин]].
Од [[1951]] до [[1969]] година Маслов е на чело на институтот за психологија во Brandeis и од тогаш започнува со неговата теоретска работа. Во тоа време се сретнува со [[Курт Голдстеин]] кој го запознава со идејата за себе-актуелизација.
Последните години од својот живот ги поминува во [[Калифорнија]] се до неговата смрт на 8 јуни [[1970]] година. По долги години боледување тој умира од срцев удар.
 
Од [[1951]] до [[1969]] година Маслов е на чело на институтот за психологија во BrandeisБрендајс и од тогаш започнува со неговата теоретска работа. Во тоа време се сретнува со [[Курт Голдстеин]] кој го запознава со идејата за [[себе-актуелизација]].
 
Последните години од својот живот ги поминува во [[Калифорнија]] се до неговата смрт на 8 јуни [[1970]] година. По долги години боледување тој умира од срцев удар.
'''ХИРЕАРХИЈА НА ЧОВЕКОВИТЕ ПОТРЕБИ'''
 
----
 
==Хиерархија на човековите потреби ==
 
Маслов ќе придонесе за психлогоијата преку неговата хиреархија на човекови потреби, која ја претставува како пирамида, а на врвот од пирамидата се наоѓа потребата за самоактуелизација или тензија или конфликт во животот на некоја личност. Основата на пирамидата ја сочинуваат базичните потреби за преживување. Откако ќе се задоволат овие потреби, човекот се стреми да ги резализира потребите од второто ниво: потребата за безбедност и сигурност. Потребата се актуелизира само тогаш кога не е задоволена. Со задоволување на потребите, тие не исчезнуваат туку не мотивираат да се искачиме скалило погоре.
 
Третото ниво го сочинуваат потребите за припаѓање и љубов: потреба за пријател, дечко, девојка, потреба за деца односно за блиска емоционална врска (однос). Незадоволување на оваа потреба води кон осаменост и социјална анксиозност. Потоа следи потребата за почит. Маслов наведува две верзии на потребата за почит: ниска и висока. Негативна верзија на оваа потреба е комплексот на инфериорност и ниска само-доверба. На врвот од пирамидата се наоѓа потребата за само-актуелизација.
 
 
[[Категорија:Психолози]]
 
[[bg:Ейбрахам Маслоу]]
[[bn:আব্রাহাম মাসলো]]
[[de:Abraham Maslow]]
[[en:Abraham Maslow]]
[[et:Abraham Maslow]]
[[es:Abraham Maslow]]
[[fr:Abraham Maslow]]
[[ko:에이브러햄 매즐로우]]
[[he:אברהם מאסלו]]
[[nl:Abraham Maslow]]
[[ja:アブラハム・マズロー]]
[[pl:Abraham Maslow]]
[[pt:Abraham Maslow]]
[[sk:Abraham Harold Maslow]]
[[fi:Abraham Maslow]]
[[sv:Abraham H. Maslow]]
[[zh:亚伯拉罕·马斯洛]]
6.662

уредувања