Разлика помеѓу преработките на „Пер Мертезакер“

Додадени 28 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
| cityofbirth = {{роден во|Хановер|}}
| height = 198 cm
| position = [[Одбрана (DFфудбал)|Одбрана]]
| currentclub = [[ФК Арсенал|Арсенал]]
| number clubnumber = 4
| years1 = 2003–2006 | caps1 = 74 | goals1 = 7 | clubs1 = [[ФК Хановер 96|Хановер 96]]
| years2 = 2006-2011 | caps2 = 147 | goals2 = 12 | clubs2 = [[ФК Вердер Бремен|Вердер Бремен]]
| years3 = 2011- | caps3 = 21 | goals3 = 0 | clubs3 = [[ФК Арсенал|Арсенал]]
== Интернационална кариера ==
 
Во септември 2004, [[Јирген Клинсман]] го повика МертецакерМертезакер за натпреварот против [[Иран]] на 9 октомври 2004. На само 19 години Мертецакер стана еден од најмладите играчи кои што дебитирале за Германија. Со неговата мирна, но ефктивна игра, тој им парираше на [[Роберт Хут]] и [[Кристоф Мецелдер]].
 
На [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во 2006]] тој беше нападнат од [[Леонардо Куфре]] откако Германија победи со 4-2 на пенали. Тој доби мала повреда во колкот и удар од таа препирка. Откако Германија изгуби во полу-финалето од Италија Мертецакер изјави дека една од неговите нозе е повредена, но и дека не е од претходниот напад, туку се здобил со незе на претходните натпревари и со тоа го пропушти натпреварот за 3<sup>тото</sup> место