Табитеуеја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 75 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
*Северна Табитеуеја - има површина од 26 километри квадратни, население од 3.600 жители (2005), опфаќа само две села и главен центар е селото Утироа.
* Јужна Табитеуеја - има површина од 12 километри квадратни и население од 1.299 (2005), опфаќа 6 села и главен центар е селото Буарики.
 
 
== Наводи==
 
==Поврзано==
{{Портал|Кирибати|Flag of Kiribati.svg}}
* [[Кирибати]]
* [[Острови во Кирибати]]
 
{{Кирибати-никулец}}
{{Кирибати}}
 
[[Category:Гилбертови Острови]]