Милан Арсов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 469 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
==Биографија==
 
Милан Арсов е роден во [[Ораовец]], тогаш во рамките на [[Османлиската империја]]. Учел во [[Солунска машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“]] <ref>[http://www.promacedonia.org/ps/ps_18.html списание "L'Illustration", от 27.V.1903 г., цитирано по Павел Шатев, „В Македония под робство“]</ref> и Битолската машка егзархиска гимназија но не ги завршил <ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, СкопиеСкопје, 2009, стр. 85.</ref>.
 
Во Солун се запознал со анрахистичките идеииидеи на Гемиџиите и станал дел од нив. Како таков учествувал во [[Солунски атентати|Солунските атентати]] во 1903 година.
 
На 1528 април (нов стил) [[Димитар Мечев]], [[Илија Трчков]] и Милан Арсов извршиле атентат на железничката линија [[Солун]] - [[Цариград]], од експлозијата биле оштетени локомотивата и неколку вагони, но од патниците немало повредени.
 
Следниот ден Арсов фрлил бомба во летииот театар ''Алхамбра'', крај морето. Иако намерно бил оставен подолг фитил, за да нема човечки жртви, загинал еден келнер.<ref>[http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/pssazf05.html Павел Шатев, „Солунскиот атентат и заточениците во Фезан“, глава 4.]</ref>
Следниот ден Арсов фрлил бомба пред ''Алхамбра''.
 
Арсов е еден од четворицата преживеани гемиџии кој биле изведени пред специјален воен суд. Заедно со [[Павел Шатев]], [[Георги Богданов]] и [[Марко Бошнаков]] е осуден на смрт, но казната била преиначена во доживотен затвор и тој, заедно со останатите атентатори, бил испратен на [[Фезан]] во [[Африка]].
 
На [[8 јули]] [[1908]] година во [[Мурзук]] починал од [[туберкулоза,]]. неговиотНеговиот череп од страна на Павел ШАтевШатев и Георги Богданов бил вратен во Македонија .<ref>[http://www.promacedonia.org/bugarash/sa/atentatorite.html Кратки биографии на атентаторите]</ref><ref>[http://anamnesis.info/broi2/Solunskite_atentatori.php Мариан Гяурски, „Анархизмът в македоно-одринското националнореволюционно движение: Солунските атентатори“]</ref>.
 
== Извори ==
 
==Литература==
*Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или Смрт, Македонското националноослободително дело во Солунскиот вилает 1893 - 1903 година, Скопје, Институт за историја - Филозофски Факултет, Скопје.
*К. Битоски, Солунски атентати, Скопје, 1985.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Арсов}}
[[Категорија:Гемиџии|А]]
[[Категорија:Македонски револуционери|А]]
[[Категорија:АнархистиМакедонски анархисти]]
[[bg:Милан Арсов]]
6.514

уредувања