Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Undo revision 196309 by 89.205.5.10 (Talk)вандализам)
'''Глигор Поповски''' е поет, раскажувач, романсиер, писател за деца и преведувач. Роден е на [[1 април]] [[1928]] година во с. [[Будинарци]], [[Берово|Беровско]]. Завршил [[Учителска школа (Скопје)|Учителска школа во Скопје]]. Работел како новинар во „Пионерски весник“, во книгоиздателството „Детска радост“, ги уредувал списанијата Титов пионер, Другарче, Развигор и Росица. Бил главен уредник на издавачката дејност во „Детска радост“.Починал во Скопје [[14 мај, [[2007]].
 
 
Анонимен корисник