Разлика помеѓу преработките на „Тајпеј“

Додадени 14 бајти ,  пред 8 години
с
r2.6.4) (Бот Додава: diq:Taipei
с (Бришење на "Taipei_montage.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Fastily п...)
с (r2.6.4) (Бот Додава: diq:Taipei)
 
Тајпеј (на [[кинески]] : 臺北市 / 台北市, T'ai-pei) е де факто главен град на [[Тајван]] (односно [[Република Кина]])<br />
Според податоците од [[јануари 2007.]] во градот живеат 2.622.090 жители, а во широкото градско подрачје 10.072.918.
[[be:Горад Тайбэй]]
[[be-x-old:Тайбэй]]
[[bg:Тайпей]]
[[bo:ཐའེ་པེ]]
[[bs:Taipei]]
[[bg:Тайпей]]
[[ca:Taipei]]
[[cs:Tchaj-pej]]
[[yo:Taipei]]
[[zh-yue:臺北市]]
[[diq:Taipei]]
[[zh:臺北市]]
6.131

уредување