Разлика помеѓу преработките на „Августајон“

Додадени 46 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Августајон''' ([[грчки]]: ''Αὐγουσταῖον'', [[латински]], ''Augustaeum'') е поранешен плоштад кој се наоѓал во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]]. Овој плоштад приближно се наоѓал на денешниот плоштад Света Софија, односно пред самиот влез од музејот [[Аја Софија]]. Местото било изградено како јавен пазар, за да во текот на [[6 век]] биде претворен во затворен плоштад и опкружен со [[портико]]. Местото претставувало едно од најзначајните во византиската пестолнина. Плоштадот постоел до крајот на [[Византиската Империја]], иако во урнатини. Денеска сеуште се видливи остатоците од овој плоштад.