Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

дополнување, обновување
(дополнување, обновување)
| rounds = 27
<!-- Winners -->
| individual_champion = {{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
| individual_champion_team = {{ct|OLO|2011}}
| teams_champion = {{ct|OLO|2011}}
| nations_champion = {{flagcountry|Шпанија}}
| previous = [[Светски ранкинг UCI 2010|2010]] (Светски ранкинг UCI)
| next = [[Светска турнеја UCI 2012|2012]]
}}
 
'''[[Светска турнеја UCI]] 2011''' ќе бидебеше третото издание на системот за пласман лансиран од страна на [[Меѓународен велосипедски сојуз|Меѓународниот велосипедски сојуз]] (UCI) во 2009. Турнејата започнувазапочнала со [[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]] со првата етапа на 18 јануари и се состоисостоела од 14 етапни трки и 13 еднодневни трки, кулминирајќи на [[Џиро ди Ломбардија]] на 15 октомври.
__TOC__
{{clear}}
|{{flagicon|Кина}} [[Трка околу Пекинг 2011|Трка околу Пекинг]]
|5 Окт - 9 Окт
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/> (100 бод)
|(100 бод)
|{{flagathlete|[[Давид Милер]]|ВБР}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Крис Фрум]]|ВБР}} <br/>(70 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|{{flagicon|Италија}} [[Џиро ди Ломбардија 2011|Џиро ди Ломбардија]]
|15 Окт
|{{flagathlete|[[Оливер Цауг]]|ШВА}} <br/>(100 бод)
|(100 бод)
|{{flagathlete|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(70 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
За промена од претходните години, само возачите од [[UCI ProTeam]] може да освојуваат поени за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
По [[ГранЏиро приди МонтреалЛомбардија 2011|ГПЏиро Монтреалди Ломбардија]], ова е поредокот:[<ref>http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MjExMw&LangId=1]</ref>
 
=== Индивидуален ===
 
Возачите се ист број на бодови се пласирани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на настани од светска турнеја и етапи.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/evans-martin-tied-in-worldtour</ref>
 
{| class="wikitable"
|- style="background:#ccccff;"
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|698718
|-
|align=center |2
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}}
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|366436
|-
|align=center |5
|-
|align=center |6
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|349
|-
|align=center |7
|{{flagathlete|[[Самуел Санчез]]|ШПА}}
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|307
|-
|align=center |78
|{{flagathlete|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|289
|-
|align=center |89
|{{flagathlete|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}}
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|286
|-
|align=center |10
|{{flagathlete|[[Френк Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|284
|-
|align=center |911
|{{flagathlete|[[Винченцо Нибали]]|ИТА}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|272
|-
|align=center |1012
|{{flagathlete|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|260
|-
|align=center |1113
|{{flagathlete|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|-
|align=center |1214
|{{flagathlete|[[Енди Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|-
|align=center |13
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|243
|-
|align=center |1415
|{{flagathlete|[[Крис Фрум]]|ВБР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |16
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}}
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |1517
|{{flagathlete|[[Иван Басо]]|ИТА}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |18
|{{flagathlete|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|222
|-
|align=center |1619
|{{flagathlete|[[Метју Гос]]|АВС}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|217
|-
|align=center |1720
|{{flagathlete|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|207
|-
|align=center |18
|{{flagathlete|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}}
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|206
|-
|align=center |19
|{{flagathlete|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|203
|-
|align=center |20
|{{flagathlete|[[Петер Саган]]|СВК}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|194
|-
|}
 
{| class="wikitable"
|- style="background:#ccccffccf;"
!Место
!Тим
|align=center|1
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|10791099
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (698718), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (132), [[ЈургенЈирген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (125), [[Јирген Релантс|Релантс]] (66), [[Јеле Ванендерт|Ванендерт]] (58)
|-
|align=center|2
|{{ct|LEOSKY|2011}}
|align=center|10181059
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (289), [[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Крис Фрум|Фрум]] (230), [[Ригоберто Уран|Уран]] (169), [[Сајмон Геранс|Геранс]] (111)
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (284), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252), [[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (136), [[Даниел Бенати|Бенати]] (94)
|-
|align=center|3
|{{ct|SKYLEO|2011}}
|align=center|9861024
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (284), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252), [[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (136) [[Оливер Цауг|Цауг]] (100)
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (289), [[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Ригоберто Уран|Уран]] (169), [[Крис Фрум|Фрум]] (157), [[Симон Геранс|Геранс]] (111)
|-
|align=center|4
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|886
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (349), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110), [[Канстанцин Сивцов|Сивцов]] (58)
|-
|align=center|5
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|877
|[[Кадел Еванс|Еванс]] (574), [[Алесандро Балан|Балан]] (100), [[Грег ван Авермет|Ван Авермет]] (90), [[Тејлор Фини|Фини]] (71), [[Матијас Франк|Франк]] (42)
|-
|align=center|5
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|780
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (243), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110), [[Канстанцин Сивтсов|Сивтсов]] (58)
|-
|align=center|6
|{{ct|LAMGRM|2011}}
|align=center|754808
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (286), [[Давид Милер|Милер]] (185), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (108), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106)
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (357), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (203), [[Грега Боле|Боле]] (91), [[Алесандро Петаки|Петаки]] (81), [[Даниел Пјетрополи|Пјетрополи]] (22)
|-
|align=center|7
|{{ct|LIQLAM|2011}}
|align=center|715784
|[[ВинченцоМишел НибалиСкарпони|НибалиСкарпони]] (272357), [[ПетерДамијано СаганКунего|П СаганКунего]] (194203), [[ИванГрега БасоБоле|БасоБоле]] (17091), [[СимонеАлесандро ПонциПетаки|ПонциПетаки]] (5481), [[ЕросПрземислав КапекиНемиц|КапекиНемиц]] (2550)
|-
|align=center|8
|{{ct|SAXLIQ|2011}}
|align=center|689779
|[[Винченцо Нибали|Нибали]] (272), [[Иван Басо|Басо]] (230), [[Петер Саган|П. Саган]] (198), [[Симон Понзи|Понзи]] (54), [[Ерос Капеки|Капеки]] (25)
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (100), [[Крис Анкер Соренсен|К А Соренсен]] (80), [[Хуан Хосе Хаедо|Х Х Хаедо]] (28), [[Ричи Порт|Порт]] (10)
|-
|align=center|9
|{{ct|SBS|2011}}
|align=center|696
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (101), [[Крис Анкер Соренсен|К А Соренсен]] (80), [[Хуан Хозе Хаедо|Х. Х. Хаедо]] (34), [[Ричи Порт|Порт]] (10)
|-
|align=center|10
|{{ct|RAB|2011}}
|align=center|673
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (222), [[Бауке Молема|Молема]] (184), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[МишелМајкл Метјус (велосипедист)|Метјус]] (74), [[Лоренс тен Дам|тенТен Дам]] (73)
|-
|align=center|10
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|644
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (206), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (108),[[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Давид Милер|Милер]] (101)
|-
|align=center|11
|align=center|12
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|552622
|[[Хоаким Родригез|Родригез]] (366436), [[Даниел Морено|Морено]] (80), [[Филипо ПозатоПоцато|ПозатоПоцато]] (50), [[Александар Колобнев|Колобнев]] (30), [[Павел Брут|Брут]] (26),
|-
|align=center|13
|{{ct|MOV|2011}}
|align=center|474
|[[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (118), [[Руј Коста (велосипедист)|Руј Коста]] (101), [[ХосеХозе ХоакинЈоакин Рохас|Рохас]] (95), [[Хавиер Тондо|Тондо]] (90), [[Франциско Вентосо|Вентосо]] (70)
|-
|align=center|14
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|471
|[[Самуел Санчез|Санчез]] (307), [[Микел Ниеве|Ниеве]] (86), [[Игор Антон|Антон]] (70), [[ЈонатанЏонатан Кастровиехо|Кастровиехо]] (6), [[Рубен Перез|Перез]] (2)
|-
|align=center|15
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|412422
|[[Александар Винокуров|Винокуров]] (230), [[Роман Кројцигер|Кројцигер]] (135), [[Паоло Тиралонго|Тиралонго]] (21), [[СајмонАндриј КларкХривко|КларкХривко]] (1620), [[АланСајмон ДејвисКларк|ДејвисКларк]] (1016)
|-
|align=center|16
|{{ct|QST|2011}}
|align=center|371379
|[[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Силван Шаванел|Шаванел]] (90), [[Гералд Циолек|Циолек]] (67), [[Дрис Девенинс|Девенинс]] (50), [[КевинДарио де ВертКаталдо|Де ВертКаталдо]] (2432)
|-
|align=center|17
|{{ct|VCDALM|2011}}
|align=center|369372
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (151), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Риналдо Ночентини|Ночентини]] (46), [[Лојд Мондори|Мондори]] (31), [[Убер Дупон|Дупон]] (28)
|[[Марко Маркато|Маркато]] (102), [[Вут Пелс|Пелс]] (94), [[Бјорн Леукеманс|Леукеманс]] (76), [[Борут Божич|Божич]] (57), [[Јост ван Леијен|Ван Леијен]] (40)
|-
|align=center|18
|{{ct|ALMVCD|2011}}
|align=center|342369
|[[Марко Маркато|Маркато]] (102), [[Вут Пелс|Пелс]] (94), [[Бјерн Лојкеманс|Лојкеманс]] (76), [[Борут Божич|Божич]] (57), [[Јост ван Лајен|ван Лајен]] (40)
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Риналдо Ночентини|Ночентини]] (46), [[Лој Мондори|Мондори]] (31), [[Хуберт Дупон|Дупон]] (28)
|}
 
* Сите 18 тимови се бодувани.
 
|align=center|1
|{{flagcountry|ШПА}}
|align=center|13571427
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[Хоаким Родригез|Родригез]] (366436), [[Самуел Санчез|Санчез]] (307), [[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (118), [[Хосе Хоакин Рохас|Рохас]] (95)
|-
|align=center|2
|{{flagcountry|БЕЛ}}
|align=center|11631184
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (698718), [[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (125), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (100101), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100)
|-
|align=center|3
|{{flagcountry|ИТА}}
|align=center|11121172
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (357), [[Винченцо Нибали|Нибали]] (272), [[ДамијаноИван КунегоБасо|КунегоБасо]] (203230), [[ИванДамијано БасоКунего|БасоКунего]] (170203), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110)
|-
|align=center|4
|align=center|5
|{{flagcountry|ВБР}}
|align=center|790947
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (289), [[Крис Фрум|Фрум]] (157230), [[МаркДавид КевендишМилар|КевендишМилар]] (152185), [[ДавидМарк МиларКевендиш|МиларКевендиш]] (101152), [[Бен Свифт|Свифт]] (91)
|-
|align=center|6
|{{flagcountry|ГЕР}}
|align=center|798
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (349), [[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (132), [[Гералд Циолек|Циолек]] (67), [[Фабијан Вегман|Вегман]] (43)
|-
|align=center|7
|{{flagcountry|ХОЛ}}
|align=center|693
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (222), [[Бауке Молема|Молема]] (184), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[Вут Пелс|Пелс]] (94), [[Лоренс тен Дам|Тен Дам]] (73)
|-
|align=center|7
|{{flagcountry|ГЕР}}
|align=center|692
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (243), [[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (132), [[Гералд Циолек|Циолек]] (67), [[Фабијан Вегман|Вегман]] (43)
|-
|align=center|8
|-
|align=center|10
|{{flagcountry|НОРШВА}}
|align=center|389470
|[[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Оливер Цауг|Цауг]] (100), [[Грегори Раст|Раст]] (60), [[Матијас Франк|Франк]] (42), [[Михаел Албасини|Албасини]] (16)
|[[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Александер Кристоф|Кристоф]] (6)
|-
|align=center|11
|{{flagcountry|ФРА}}
|align=center|386416
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121151), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Силвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[Лојд Мондори|Мондори]] (31), [[Убер Дупон|Дупон]] (28)
|-
|align=center|12
|{{flagcountry|ШВАНОР}}
|align=center|380390
|[[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Александер Кристоф|Кристоф]] (7)
|[[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Грегори Раст|Раст]] (60), [[Матијас Франк|Франк]] (42), [[Михаел Албасини|Албасини]] (16), [[Јохан Чоп|Чоп]] (10)
|-
|align=center|13
|{{flagcountry|ИРС}}
|align=center|309
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (286), [[Николас Рош|Рош]] (19), [[Филип Дењан|Дењан]] (4)
|-
|align=center|14
|{{flagcountry|ДАН}}
|align=center|285
|[[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (136), [[Крис Анкер Соренсен|Соренсен]] (80), [[Ларс Итинг Бак|Бак]] (54), [[Алекс Расмусен|Расмусен]] (13), [[Јонас Аен Јоргенсен|Јоргенсен]] (2)
|-
|align=center|1415
|{{flagcountry|КАЗ}}
|align=center|234
|[[Александар Винокуров|Винокуров]] (230), [[Сергеј Ренев|Ренев]] (4)
|-
|align=center|1516
|{{flagcountry|ИРССЛО}}
|align=center|219
|[[Грега Боле|Боле]] (91), [[Јанез Брајкович|Брајкович]] (71), [[Борут Божич|Божич]] (57)
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (206), [[Николас Рош|Рош]] (13)
|-
|align=center|17
|{{flagcountry|СВК}}
|align=center|212
|[[Петер Саган|П. Саган]] (198), [[Петер Велитс|П. Велитс]] (14)
|-
|align=center|18
|{{flagcountry|КОЛ}}
|align=center|175
|[[Ригоберто Уран|Уран]] (169), [[Маурисио Солер|Солер]] (6)
|-
|align=center|19
|{{flagcountry|ПОР}}
|align=center|163
|[[Руј Коста (велосипедист)|Коста]] (101), [[Тијаго Макадо|Макадо]] (33), [[Мануел Кардозо (велосипедист)|Кардозо]] (27), [[Серхио Паулињо|Паулињо]] (1), [[Нелсон Оливеира|Оливеира]] (1)
|-
|align=center|20
|{{flagcountry|ЧЕШ}}
|align=center|136
|[[Роман Кројцигер|Кројцигер]] (135), [[Франтишек Рабоњ|Рабоњ]] (1)
|-
|}
|-
|[[Џиро д'Италиа 2011|Џиро д'Италиа]]<br />([[Алберто Контадор]])
|rowspan=1214|[[Шпанија]]
|-
|[[Критериум ду Дофине 2011|Критериум ду Дофине]]<br />([[Бредли Вигинс]])
|-
|[[Гран при Квебек 2011|ГП Квебек]]<br />([[Филип Жилбер]])
|rowspan=35|[[Филип Жилбер]]
|-
|[[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]] <br />([[Хуан Хосе Кобо]])
|rowspan=24|{{ct|OLO|2011}}
|-
|[[Гран при Монтреал 2011|ГП Монтреал]]<br />([[Руј Коста (велосипедист)|Руј Коста]])
|-
|[[Трка околу Пекинг 2011|Трка околу Пекинг]]<br />([[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]])
|-
|[[Џиро ди Ломбардија 2011|Џиро ди Ломбардија]]<br />([[Оливер Цауг]])
|}