Британски Девствени Острови: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
{{Infobox Country
|conventional_long_name = Британски Девствени Острови
|common_name = British Virgin Islands
|image_flag = Flag of the British Virgin Islands.svg|125px
|image_coat = Coat of Arms of the British Virgin Islands.svg|100px
|image_map = LocationBritishVirginIslands.svg
|national_motto = ''"Vigilate"''{{Spaces|2}}<small>([[Латински јазик|Латински]])<br/>"Vigilant"</small>
|national_anthem = "[[''Боже, чувај ја кралицата'']] (''God Save the Queen'')"
|official_languages = [[Англиски јазик|АнглискиEnglish]]
|ethnic_groups = 83.36% [[wikt:Афро-Карибјанци|Афро-Карибјанци]], 7.28% Белци (повеќето Англичани и Португалци), 5.38% [[Повеќерасни]] (повеќето Порториканци), 3.14% [[Источни Индијци]], 0.84% Други
|capital = [[Роуд Таун]]
|latd=18 |latm=25.883 |lats= |latNS=N
|longd=64 |longm=37.383 |longs= |longEW=W
|largest_city =
|government_type = [[Британски Прекуморски Територии]]
|demonym = Девствен островјанец
|leader_title1 = Лидер на држава
|leader_name1 = [[Елизабета II]]
|leader_title2 = [[Гувернер на Британските Девствени Острови|Гувернер]]
|leader_name2 = [[Вилијам Бојд Меклери]]
|leader_title3 = [[Заменик гувернер на Британските Девствени Острови|Заменик Гувернер]]
|leader_name3 = [[Вивијан Инез Арчибалд]]
|leader_title4 = [[Влада на Британските Девствени Острови|Премиер]]
|leader_name4 = [[Ралф Т. О'Нил]]
|sovereignty_type = [[Британски Прекуморски Територии]]
|established_event1 = Раздвоено
|established_date1 = 1960
|established_event2 = Автономна&nbsp;територија
|established_date2 = 1967
|area_rank = 216-та
|area_magnitude = 1 E8
|area_km2 = 153
|area_sq_mi = 59
|percent_water = 1.6
|population_estimate =
|population_estimate_rank =
|population_estimate_year =
|population_census = 27,000<ref>http://www.fco.gov.uk/en/travel-and-living-abroad/travel-advice-by-country/country-profile/north-central-america/british-virgin-islands/</ref>
|population_census_year = 2005
|population_census_rank = 212-та
|population_density_km2 = 260
|population_density_sq_mi = 673
|population_density_rank = 68-ма
|GDP_PPP = $853.4 милиони<ref>https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/vi.html</ref>
|GDP_PPP_rank =
|GDP_PPP_year =
|GDP_PPP_per_capita = $43,366
|GDP_PPP_per_capita_rank =
|HDI =
|HDI_rank =
|HDI_year =
|HDI_category =
|currency = [[Американски долар|долар (САД)]]
|currency_code = Американски Долар
|country_code =
|time_zone = AST
|utc_offset = -4
|time_zone_DST = не е обсервирано
|utc_offset_DST = -4
|cctld = [[.vg]]
|calling_code = [[+1-284]]
|drives on = лево
}}
 
'''Британски Девствени Острови''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''British Virgin Islands'') се група на острови во [[Мали Антили]], во [[Карипско Море]], источно од [[Порторико]] и се дел од [[Британски прекуморски територии|Британските прекуморски територии]]. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со [[Американски Девствени Острови|Американските Девствени Острови]] го сочинуваат архипелагот [[Девствени Острови]].
 
{{Географија-никулец}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Држави и територии во Средна Америка}}