Роман Павличенко: Разлика помеѓу преработките

Додадени 348 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Павличенко се преселил во [[ФК Спартак Москва]] во пролетта [[2003]]. Павличенко станал голем голгетер на тимот, постигнувајќи 77 погодоци во 147 натпревари. Во [[2006]] станал голгетер на Руската премиер лига. Во [[2007]] станал втор капитен на Спартак, заедно со [[Моцарт Сантош]].
 
На [[1 септември]] [[2008]], Роман официјално потпишал со Тотенхем за сума од 14 милиони евра. Тој го добил дресот со број 9.
 
Роман Павличенко дебитирал за националниот тим на Русија во [[2003]] година.